DISCUSWORLD.COM.PL - HODOWLA - DISCUS D.D. KOZIŃSCY - HODOWLA I SPRZEDAŻ PALETEK, DYSKOWCÓW - PALETKI, DYSKOWCE

 

PALETKI W AKWARIUM

 

Pierwszy kontakt z tą rybą mieliśmy w latach 80-tych, urzekła nas swoim wyglądem i sposobem życia ta pasja pozostała do dziś. Na bazie literatury światowej i doświadczeń własnych chcielibyśmy przybliżyć tą rybę hobbystom. Chcąc to uczynić  zaczniemy od systematyki i przedstawimy ją w jej naturalnym środowisku ponieważ, uważamy że wygląd jej pod względem barw się zmienia natomiast genetycznie jest to ciągle ta sama ryba.

 

Systematyka

 

Królestwo – Animalia

Gromada-  Chordata

Klasa -Actinopterygii

Rząd – Peroiformes (okoniowate)

Podrząd - Percoidea (okoniopodobne)

Rodzina - Cichlidea

 

Rodzaj - Symphsodon (Symphysis - zarastanie, odus – ząb od budowy warg narybku w kształcie dzioba, co umożliwia wyskubywanie śluzu ze skóry rodziców) Symphysodon jest jedynym przedstawicielem tego rodzaju (identyczność pod względem rodzaju stwierdza się wtedy gdy krzyżowane między sobą osobniki dają nieograniczenie płodne potomstwo, a tak właśnie jest) i obejmuje gatunki ubarwione w różnych odcieniach. Międzynarodową nazwę potoczną  Discus ryba zawdzięcza niemieckim badaczom. W Polsce nazywana jest dyskowcem, paletką, dyskiem i być może jeszcze inaczej, ale należy pamiętać, że jest to ta sama jedyna ryba, której korzenie sięgają  dorzeczy Amazonki.

 

Środowisko naturalne

 

Ojczyzną paletki jest Amazonka i jej dopływy. Obszar życiowy dyska znajduje się w mniejszych dopływach, odnogach przy spiętrzeniach wód i małych jeziorach gdzie żyją wśród korzeni drzew, w stadach liczących około 50 sztuk. Wody te to mieszanina  wód tzw. czarnych i białych. Trudno jednoznacznie stwierdzić ich skład  tym bardziej, że należy pamiętać iż w rejonie tym występują dwie pory roku: mokra, gdzie poziom wody może podnieść się o 15 m i sucha, gdzie poziom wody drastycznie maleje. Temperatura wody waha się od 25-30 stopni Celsjusza. W tym środowisku paletki odżywiają się jednodniowymi larwami (Campsurus) wydmuchując je z podłoża strumieniami wody. Takie przedmuchiwanie podłoża można zaobserwować też w akwarium. Na menu składają się też krewetki słodkowodne o miękkiej skorupie (Macrobrachium). Już w swoim naturalnym środowisku paletki wykazują dużą zdolność do tworzenia odmian barwnych. Często wśród odławianych ryb np. brązowych trafiały się ryby prawie czerwone, ta naturalna zdolność została wykorzystana przez hodowców do tworzenia bogatej gamy odmian barwnych.

 

Hodowla

 

Tak jak wiedzę o naturalnym środowisku, w którym żyje paletka zawdzięczamy takim badaczom, jak Heckel, Szultz czy też Geisler, tak Kitti Phana-itthi wyhodował jako pierwszy i wystawił na Aquaramie w Singapurze w 1991 roku odmiennie ubarwioną rybę o nazwie Pigeon Blood. To zapoczątkowało prace wielu azjatyckich hodowców nad nowymi odmianami barwnymi, m.in. w Singapurze opracowano mapę genetyczną paletki. Owocem tych prac są takie odmiany barwne, jak z grupy Pigeona Marlboro, Red Melon, Fuji Red, Gold itd. Z grupy turkusa  Leopard, Leopard Snakeskin, Blue Diamond, Cobalt itd.  Z grupy brązowej Red Cover, Red Diamond itd. W tym zakresie powstało spore zamieszanie ponieważ hodowle różnie nazywają tą samą rybę  do celów komercyjnych. W wielu krajach azjatyckich hodowla ryb akwariowych jest działem gospodarki narodowej. Co za tym idzie hodowle są bardzo profesjonalne i postawione na bardzo wysokim poziomie, zatrudniające ichtiologów, dysponujące setkami tysięcy litrów wody i ilością tarlaków liczoną w tysiącach. Gorący klimat, który sprawia, że  woda z kranu ma temp. 27 stopni, stwarza doskonałe warunki do hodowli dyska. Nierzadko narybek podrasta w zadaszonych stawach wyłożonych folią.

 

 

Wnioski

 

        Symhysodon jest jedynym przedstawicielem  rodzaju (czego dowodem są liczne krzyżówki dające płodne potomstwo) natomiast  nazewnictwo potoczne, to zupełnie coś innego. Dysk, dyskowiec, paletka to określenie tej samej ryby. Zmienność parametrów wody w jakich żyje paletka  w swoim naturalnym środowisku pozwala nam hodować tą rybę w różnych wodach, a nie jak niektórzy twierdzą w wodach o ściśle określonych parametrach. Korygowanie PH, wzbogacanie wody w garbniki, osmoza może przynieść więcej strat niż pożytku. Wody o niskiej twardości węglanowej mają małą buforowość, przez co bardzo łatwo się zakwaszają do bardzo niskich wartości, co w efekcie powoduje chorobę kwasową, która mylona jest najczęściej z inwazją jednokomórkowców i z takim rozpoznaniem ryba poddawana jest chemioterapii, co kończy się zgonem pacjenta. Do utrzymania dyskowca w dobrej kondycji nie potrzebne jest laboratorium, o czym przekonało się wielu naszych klientów. Zbyt wysoka temperatura przyspiesza metabolizm u zwierząt zmienno cieplnych , a więc także u paletek co skraca im życie. Paletki nie lubią zbyt jaskrawego oświetlenia, są z natury płochliwe i chętnie szukają kryjówek jeżeli będzie ich dużo w akwarium możemy rzadko je widywać. Swobodne zachowanie przed akwarium spowoduje, że z czasem ryby przyzwyczają się do nowego otoczenia i będą jeść nam z ręki.         Odnośnie jedzenia – to kolejny problem. Wiele teorii - serce wołowe czy też indycze, kluski? to było dobre kiedy nie było substytutu. Często z tego tytułu więcej problemów niż korzyści, gdyż pokarmy te źle  przygotowane psują i zakwaszają wodę, zawierają zbyt mało balastu, to nie najlepsza dieta dla naszych pupili. Zaufajmy fachowcom z laboratoriów, oni pracują nad tym, by nasze ryby były zdrowe i kolorowe. Dzięki azjatyckim hodowcom mamy wiele odmian barwnych, dbają oni o swoją reputację i skrupulatnie selekcjonują ryby. Wiadomo, że w naturze jest ostra selekcja i słaby ginie. W hodowli słaba ryba trafia do hurtowni za niewielkie pieniądze. Te ryby najczęściej po chemioterapiach, wyjałowione, słabe  trafiają na ubogi polski rynek gdzie dalej poddawane są kuracjom. Zniszczona skóra, wątroba, a w efekcie zgon. Azjatyccy hodowcy to profesjonaliści dysponujący doskonałymi warunkami klimatycznymi (nie muszą ogrzewać pomieszczeń ani wody), wymieniają się swoimi doświadczeniami na różnego rodzaju spotkaniach, muszą posiadać certyfikat upoważniający ich do exportu. Stałym klientom swoich hodowli sprzedają wyselekcjonowane w dobrej kondycji ryby, ale one niestety są droższe.

 

 

 

Reasumując

 

 Akwarium ponad 150 litrów, im większe tym lepsze, dekoracyjne - wystrój z korzeni z dodatkiem roślin, niezbyt jaskrawo oświetlone, paletka to ryba stadna.

 

Woda

 

PH  6-8.

Twardość  wody od miękkiej do twardej.Woda powinna być systematycznie podmieniana wraz z odmulaniem podłoża.Wskazane jest mycie filtrów, ponieważ zwykle jest to filtr mechaniczny, rzadziej  biologicznyZ naszych obserwacji wynika, że dyski szybciej rosną  w twardszych wodach. Należy korzystać z  dostępnej wody,  a pod żadnym pozorem nie należy korygować wody w zarybionym akwarium. Korekta wody to praca dla chemika. Woda powinna mieć stałe parametry i nie ulegać gwałtownym wahaniom  takie warunki doskonale spełnia woda wodociągowa. Temperatura w przedziale 26-30 stopni optymalna 28. Przy podmianie nie należy dolewać zimnej wody.

 

 Pokarm

 

Wszelkiego rodzaju granulowane i płatkowane pokarmy dla paletek renomowanych firm, raz w tygodniu można podać: wazonkowca, (po odmrożeniu) artemie.

 

 Choroby

 

Dyskowce podobnie jak inne ryby zapadają na różnego rodzaju choroby. Najczęstsze  przyczyny to: nieprawidłowe żywienie (zbyt ubogie składniki odżywcze lub żywy pokarm). Eksperymenty z parametrami wody (próby odtworzenia wód amazońskich – nadmierna ilość garbników i kwasów). Złe warunki higieniczne  (zbyt mała i rzadka podmiana wody, zalegające resztki, zanieczyszczony filtr). Nieprawidłowa diagnoza choroby, nadmierna i niewłaściwa chemizacja prowadząca do uszkodzeń narządów wewnętrznych, skóry i skrzeli. Wprowadzenie bez kwarantanny do akwarium fauny i flory będących nosicielami chorób. Znając przyczyny chorób można się przed nimi ustrzec. Ryby z dobrego źródła odpowiednio utrzymane rzadko chorują. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

 

 Zakup

 

Najlepiej kupować ryby ze sprawdzonych źródeł, przy zakupie należy zwrócić uwagę na budowę ryby (czy nie jest wychudzona „żyletkowatą”), kolor (ciemna barwa świadczy o złym samopoczuciu, chorobie). Ryba zdrowa i w dobrej kondycji po klimatyzacji łatwo zaadoptuje się do nowego środowiska. Czasami lepiej zapłacić drożej  i długo cieszyć się piękną rybą niż zaoszczędzić i ponieść porażkę. Kupując u nas gwarantujemy 100% satysfakcji.